Detail túry: Zbojnícka chata - Východná Vysoká

Náročnejšia túra zo Zbojníckej chaty cez Poľský hrebeň na Východnú VysokúStarý Smokovec – Hrebienok – Nad Rainerovou chatou – Zbojnícka chata – sedlo Prielom – Poľský hrebeň – Východná Vysoká – Poľský hrebeň – Sliezsky dom – Velický most – Tatranská Polianka

Náročnosť

2/3

Kondícia

3/3

Trvanie

8:15 hod.

Základný popis

Túra patrí medzi náročnejšie túry, ktorá vyžaduje nielen technické zdatnosti, ale aj dobrú fyzickú kondíciu. Zbojnícka chata (1960 m n. m.), ukrytá za zbojníckym chrbtom, je celoročne otvorená vysokohorská chata v hornej časti Veľkej Studenej doliny. Sedlo Poľský hrebeň patrí medzi hlavný hrebeň Tatier a nachádza sa medzi Velickým štítom a štítom Východná Vysoká (2 429 m n. m.). Cesta nahor vedie po zelenej značke vrstevnicou cez les, je nenáročná a jediné strmšie stúpanie je pod chatou. Cesta späť vedie žltou značkou cez Poľský hrebeň ku horskému hotelu Sliezsky dom, ktorý leží pri Velickom plese.

Podrobný popis

Zo Starého Smokovca (990 m n. m.) sa vydáme popri pozemnej lanovke po zeleno značenej trase na Hrebienok. Tento úsek sa dá skrátiť aj pozemnou lanovou dráhou ktorá vedie zo Starého Smokovca na Hrebienok. Za Hrebienkom je rázcestník, od ktorého pokračujeme po červeno značenej Tatranskej magistrále. Na rázcestí nad Rainerovou chatou zmeníme značku na modrú a začíname plynulo stúpať Veľkou Studenou dolinou. Prvý úsek vedie lesom, potom len kosodrevinou a stúpame serpentínami až k reťaziam pod Bránou. V skalnom prahu narážame na potok, zakrátko sme na mostíku a potom začíname strmšie stúpať k Vareškovému plesu. Za ním sa terén zmierňuje až sa ponad Dlhé pleso dostaneme ku Zbojníckej chate. Za Zbojníckou chatou sa napojíme na žltú značku do sedla Prielom (2 288 m n. m.). Pri zostupe zo sedla je prvá časť zostupu zaistená reťazami a následne je možné použiť buď kramle, alebo o niečo ďalej reťaze, zvyšok klesania pod žľab je už miernejší, len si treba dať pozor na uvoľnené kamene a nebezpečnú suť. Prichádzame na Rázcestie v Zamrznutom kotle pod Poľským hrebeňom. Odtiaľto sa vydáme po zelenej značke do sedla Poľský hrebeň (2 200 m n. m.) a na štít Východná Vysoká (2 429 m n. m.). Stúpanie vedie skalnými úsekmi miestami vybavenými krátkou reťazou, inak stačí občas zapojiť ruky. Vrchol Východnej Vysokej ponúka neuveriteľné výhľady do Veľkej Studenej doliny, na Belianske Tatry, do Ťažkej doliny a na Gerlachovský štít. Trasa späť na Poľský hrebeň vedie po tej istej ceste a od hrebeňa pokračujeme po zelenej značke do Velickej doliny ku Sliezskemu domu (1 670 m n. m.). Prvá časť pod sedlom je vybavená reťazami a niekoľkými kramľami, zvyšok terénu však nie je náročný. Za Dlhým plesom sa chodník stáča doľava a prichádzame na Kvetnicu - skalnatý chodníček so sviežou trávou a kvetmi najrôznejších farieb. Vedľa nás počuť žblnkotať Velický potok, odtiaľto je úžasný výhľad na Velické pleso a Sliezsky dom, po pravej ruke máme vodopád. Zo Sliezskeho domu sa vydáme po červenej značke do Starého Smokovca alebo po zelenej značke popri rázcestí Velický most do Tatranskej Polianky (1 005 m n. m.). Alternatívou kamenistého chodníčka do Tatranskej Polianky je aj asfaltový cyklochodník, ktorý tiež vedie do Tatranskej Polianky. Je však dlhší avšak no klesanie príjemnejší.

Variant

Túru je možné uskutočniť aj z opačnej strany.