Detail túry: Na Téryho chatu

Túra na Téryho chatu zo Starého Smokovca.Starý Smokovec - Hrebienok (55 min) - Rázcestie nad Rainerovou chatou - Rainerova chata (20 min) - Rázcestie pod Zamkovského chatou (35 min) - Téryho chata (1:40 hod) - Rázcestie pod Zamkovského chatou (1:15 hod) – Hrebienok – Starý Smokovec

Náročnosť

1/3

Kondícia

2/3

Trvanie

7:50 hod.

Základný popis

Stredne náročná túra na najvyššie položenú celoročne otvorenú chatu v Tatrách.

Podrobný popis

Túra začína v Starom Smokovci (1 010 m n. m.), odkiaľ môžeme ísť na Hrebienok (1 285 m n. m.) pešo po zelenej značke alebo vyvezením sa pozemnou lanovkou. Od Hrebienka vedie viacero značkovaných chodníkov rôznymi smermi. Vybrať sa môžeme po červenej, ktorou nahliadneme do Veľkej Studenej doliny. Na rázcestí nad Rainerovou chatou (1 304 m n. m.) zídeme dolu modro značkovaným chodníkom k samotnej útulni. Rainerova chata (1 301 m n.m.), ktorá sa nachádza na Starolesnianskej poľane, je jedna z chát, ktoré môžeme po ceste vidieť a navštíviť. K dispozícii je tak viacero miest s možnosťou občerstvenia a oddychu. Neďaleko chaty sa nachádzajú vodopády Studeného potoka, kde sa určite odporúčame ísť pozrieť. Ďalej do ústia Malej Studenej doliny pokračujeme krátko po zelenej značke, ktorá sa zakrátko napája na červenú značku - Tatranskú magistrálu a ďalej pokračujú spolu až k Zamkovského chate.

Cesta vedie lesom, ponad Veľký Studený potok. Po ceste míňame jeden z vodopádov Studeného potoka - hučiaci Obrovský vodopád (1 330 m n. m.), ponad ktorý prejdeme lávkou. Pokračujeme ďalej po chodníku s miernym stúpaním.

Pri Zamkovského chate (1 475 m n. m.) pokračujeme po zelenej značke. Záverečný výstup je kvôli veľkému prevýšeniu náročnejší, no zakrátko sme priamo pri chate. Téryho chatu (2 012 m n. m.) obklopuje päť Spišských plies. Napravo je možné vidieť vrchol Lomnického štítu či Pyšného štítu. Za chatou v pozadí sa vypína Ľadový štít.

K Zamkovského chate zostúpime dolinou po rovnakej trase. Cesta dolu trvá približne 1:15 hod. Od rázcestia pri chate sa možno vrátiť späť do Starého Smokovca (1:35 hod). Ak sa rozhodneme pokračovať do Tatranskej Lomnice, pri Rázcestí pod Zamkovského chatou nastúpime na červenú značku.