Detail túry: Na Kriváň zo Štrbského plesa

Túra zo Štrbského plesa na Kriváň.Štrbské Pleso - Rázcestie pod Furkotskou dolinou (40 min) - odbočka na Biely Váh - Jamské pleso (30 min) - Rázcestie pod Kriváňom - Kriváň (3 hod) - Jamské pleso (2:15 hod) - Odbočka na Biely Váh (10 min) - Rázcestie Jamrichovo (50 min) - Štrbské Pleso (1:10 hod)

Náročnosť

2/3

Kondícia

3/3

Trvanie

8:35 hod.

Základný popis

Náročná vysokohorská celodenná túra, na ktorej prekonáte pomerne veľké prevýšenia. Na ceste nie je možnosť občerstviť sa v horských chatách.

Podrobný popis

Túra sa začína pri Štrbskom plese. V blízkosti juhozápadného brehu za hotelom Solisko sa nachádza rázcestník s turistickými značkami. Treba zvoliť červenú značku - Tatranskú magistrálu smerujúcu k Rázcestiu pod Furkotskou dolinou (1 457 m n. m.). Odtiaľ pokračujte ďalej lesom, ponad ešte malý potok Biely Váh popri Odbočke na Biely Váh (1 458 m n. m.) až k prvému zaujímavejšiemu bodu na ceste - Jamskému plesu (1 448 m n. m.). Hoci chodník pleso obchádza, odporúčame sa k nemu určite ísť pozrieť.

Pred Jamským plesom sa nachádza prístrešok, kde je možnosť oddychu a občerstvenia. Treba však byť veľmi opatrný a aj rýchly, pretože miesto je často navštevované medveďmi. Tie by mohli zacítiť vôňu jedla, pribehnúť a obrať Vás o zásoby na túru, ktoré budete potrebovať. Na trase od odbočky až k plesu sa stretáva červená značka s modrou, vedúcou od Rázcestia Jamrichovo. Od Jamského plesa treba nasledovať už modrú značku, ktorá vedie Važeckou dolinou. Po únavnejšom výstupe sutinovým žľabom dosiahneme Rázcestie pod Kriváňom (2 140 m n. m.), kde sa stretávajú dve turistické trasy vedúce na Kriváň - modrá značka od Jamského plesa a zelená značka od Troch Studničiek pri Podbanskom, ktorá sa pripája z ľavej strany zo západu. Odtiaľ pokračuje trasa už len po modrej značke vysoko exponovaným pásmom. Nasleduje výstup do Daxnerovho sedla až na akýsi predvrchol - Malý Kriváň (2 335 m n. m.). Stúpanie je tu strmé, lezie sa po skalách, a preto je treba dodržiavať vždy tri záchytné body. Po asi hodine výstupu od rázcestia sme na vrchole Kriváňa (2 494 m n. m.). Zostup z vrcholu je po trase výstupu. Postupne zostúpime zo sutinového pásma do kosodreviny. Schádzame po horských lúkach, kde si ešte môžeme vychutnať okolité výhľady. Po čase sa dostaneme do lesa. Pri Jamskom plese sa môžeme rozhodnúť pre dva varianty. Prvý vedie po trase výstupu, po červenej značke cez Rázcestie pod Furkotskou dolinou (spolu 7:40 hod). Druhý od Odbočky na Biely Váh po modrej značke, ktorá vedie ponad Biely Váh na Rázcestie Jamrichovo (1 220 m n. m.). Odtiaľ nás k Štrbskému plesu privedie zelená značka.