Detail túry: K vodopádom Studeného potoka

Túra zo Starého Smokovca k vodopádom Studeného potoka.Starý Smokovec - Hrebienok (55 min) - Rázcestie nad Rainerovou chatou - Rainerova chata (20 min) - Obrovský vodopád (15 min) - Rainerova chata (15 min) - Veľký vodopád + ostatné vodopády (20 min) - Tatranská Lesná (55 min)

Náročnosť

1/3

Kondícia

1/3

Trvanie

3:00 hod.

Základný popis

Nenáročná túra v prechádzkovom tempe po pohodlných chodníkoch s minimálnym prevýšením.

Podrobný popis

Zo Starého Smokovca vedie trasa na Hrebienok (1 285 m n. m.) po zelenej značke. Cestu si môžeme uľahčiť vyvezením sa pozemnou lanovkou. Od Hrebienka vedie viacero značkovaných chodníkov rôznymi smermi. Vybrať sa môžeme po červenej, ktorou nahliadneme do Veľkej Studenej doliny. Na rázcestí nad Rainerovou chatou (1 304 m n. m.) zídeme dolu modro značkovaným chodníkom k samotnej útulni. Rainerova chata (1 301 m n.m.) sa nachádza na Starolesnianskej poľane. Od Rainerovej chaty pokračujeme do ústia Malej Studenej doliny po chodníku značenom modrou, neskôr červenou a zelenou značkou. Prejdeme ponad Veľký Studený potok a po chvíli sme pri najvyššie položenom z vodopádov Studeného potoka - hučiaciom Obrovskom vodopáde (1 330 m n. m.). Ďalší vodopád - Trojitý vodopád alebo tiež Vodopád umelcov je ukrytý v lese mimo turistického chodníka.

K ďalším vodopádom sa dostaneme po modrej značke, na ktorú sa napojíme pri Rainerovej chate, kde je potrebné sa vrátiť. Pod miestom, kde sa spája Veľký Studený potok s Malým vznikajú ďalšie štyri vodopády. Z nich najvyššie položený je Malý vodopád s kaskádou, pod ním sa nachádza Skrytý vodopád (1 247 m n. m.). Ďalej je to Veľký vodopád (1 226 m n. m.) s kaskádou dlhou 13 m, ktorý môžeme obdivovať z mostíka na modro značkovanej trase, ktorá vedie do Tatranskej Lomnice.

Od vodopádov sa vrátime späť na chodník a po žltej resp. zelenej značke prídeme k Dlhému vodopádu (1 160 m n. m.), ktorý je situovaný v blízkosti rázcestia žltej a zelenej turistickej značky. Po žltej značke sa následne po asi hodinke túry dostaneme do cieľa - Tatranskej Lesnej. Alternatívou je návrat do Tatranskej Lomnice, kde vedie od Veľkého vodopádu modrá značka. Chodník vedie lesom popod Lomnickú vyhliadku, neskôr traverzuje lyžiarsku zjazdovku. Cesta trvá 1:50 hod. Taktiež je tu možnosť od Dlhého vodopádu pri rázcestí zelenej a žltej značky odbočiť smerom k Bilíkovej chate, ktorá ponúka možnosť občerstvenia. Odtiaľ je to do Smokovca cez Hrebienok asi hodinka cesty. Na Hrebienku možno nasadnúť na pozemnú lanovku, ktorá nás odvezie do Starého Smokovca.